marți, 16 ianuarie 2018

Vladesti- Premiantii Concursului Valcea Colt de rai,Etapa Judeteana

        Luni, 15 ianuarie 2018 - de Ziua Culturii Naţionale -  la Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea a avut loc punctul culminant al Concursului de creaţie pentru elevi ”Vâlcea – Colţ de rai”, Ediţia a VI-a: festivitatea de premiere la nivel judeţean, cu „deconspirarea” locurilor I, II, III şi a menţiunilor, precum şi a distincţiilor decernate de partenerii noştri – Societatea Culturală „Anton Pann”, Cercul de la Râmnic „România – Grădina Maicii Domnului”, Cenaclul „Petale”, Filiala Vâlcea „Cultul Eroilor”.
     Concursul de creaţie pentru elevi ”Vâlcea – Colţ de rai”, Ediţia a VI-a a fost organizat în 2017 pe teritoriul judeţului Vâlcea, în bibliotecile publice locale (Municipală Drăgăşani, orăşenesti şi comunale + Biblioteca Judeţeana „Antim Ivireanul”), cu utilizarea echipamentelor şi tehnologiilor primite donaţie prin Programul „Biblionet – lumea în biblioteca mea”.  
• Şi în acest an, alături de noi a fost Boromir Ind, care a sponsorizat cu câte 150 lei premianţii locurilor I la cele cinci secţiuni, cu câte 50 lei, ocupanţii locurilor II şi III, şi cu dulciurile brand-ului – pe toţi participanţii la festivitate.
Din localitatea noastra  au premiati:

  Locul I       Rares Catea si Razvan Sandu- Sectiunea video
        Locul III     Eva Vilau -Sectiunea  Pictura /Desen
        Mentiune    Daria Cirstea –Sectiunea Pictura /Desen






       Bibliotecara,Ciobotea Elena Maria

Programele de educaţie financiară în bibliotecile publice - încă o lună; raportarea finală este în 14 februarie



Dragi colegi bibliotecari,

Vă reamintim ca programele noastre de educaţie financiară în bibliotecile publice, ediţia 2017-2018, continuă ca perioadă de implementare până la jumatatea lunii februarie a.c. Sperăm ca, astfel, să avem vreme să ne îndeplinim ţintele stabilite, de a instrui în bibliotecile noastre cât mai mulţi cursanţi.
Raportările finale cu listele nominale vor fi făcute cel târziu pana la data de 14 februarie; de asemenea, va rugăm să nu uitaţi de fotografiile din timpul sesiunilor de instruire din biblioteci, în care surprindem cât mai bine "poveştile" locale ale celor doua programe.
Cele două linkuri pentru proiectele BaniiIQ şi Baniipenet (atenţie, linkul la acest program a fost modificat, întrucât devenise nefuncţional) sunt cele de mai jos; înscrierile vor fi făcute exclusiv pe cele doua platforme dedicate Biblionet:

1.Pentru BaniIQ: http://biblionet.banii q.ro
2. Pentru Baniipenet: http://baniipenet. ro/start

 Vă mulţumim, succes!

 Valentin Smedescu

luni, 15 ianuarie 2018

Drăgășani : Ziua Culturii Naționale

Astăzi, 15 ianuarie 2018, este Ziua Culturii Naționale și aniversarea poetului Mihai Eminescu. La Biblioteca Municipală Drăgășani s-a amenajat o expoziție de carte dedicată acestui eveniment. Tot astăzi elevii care au participat la concursul ”Vâlcea, colț de rai”, au fost premiați la Biblioteca Județeană ”Antim Ivireanul” din Rm.Vâlcea.
Bibliotecar,
Cristina Prunel-Bărbulescu














Premianţii Concursului de creaţie pentru elevi ”Vâlcea – Colţ de rai”, Ediţia a VI-a (2017)




Luni, 15 ianuarie 2018 - de Ziua Culturii Naţionale -  la Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea a avut loc punctul culminant al Concursului de creaţie pentru elevi ”Vâlcea – Colţ de rai”, Ediţia a VI-a: festivitatea de premiere la nivel judeţean, cu „deconspirarea” locurilor I, II, III şi a menţiunilor, precum şi a distincţiilor decernate de partenerii noştri – Societatea Culturală „Anton Pann”, Cercul de la Râmnic „România – Grădina Maicii Domnului”, Cenaclul „Petale”, Filiala Vâlcea „Cultul Eroilor”.





Concursul de creaţie pentru elevi ”Vâlcea – Colţ de rai”, Ediţia a VI-a a fost organizat în 2017 pe teritoriul judeţului Vâlcea, în bibliotecile publice locale (Municipală Drăgăşani, orăşenesti şi comunale + Biblioteca Judeţeana „Antim Ivireanul”), cu utilizarea echipamentelor şi tehnologiilor primite donaţie prin Programul „Biblionet – lumea în biblioteca mea”.  
• Şi în acest an, alături de noi a fost Boromir Ind, care a sponsorizat cu câte 150 lei premianţii locurilor I la cele cinci secţiuni, cu câte 50 lei, ocupanţii locurilor II şi III, şi cu dulciurile brand-ului – pe toţi participanţii la festivitate.
• În cadrul celor cinci secţiuni ale concursului, din partea Bibliotecii Judeţene Vâlcea am decernat 5 Premii I, 7 Premii II, 8 Premii III şi 10 Mentiuni.
• In total, au fost 38 de premianți, pentru că o parte dintre distincţii a fost oferite de către Cercul de la Râmnic „România - Grădina Maicii Domnului” (Mihai Sporiș), Cenaclul „Petale” (Dumitru Zamfira), Cultul Eroilor (Eugen Petrescu).

Premiile – cu pseudonimul candidatului (ales în vederea jurizării anonime) și numele real – în ordinea inversă a ierarhiei:

10 Mențiuni:
1.               PME - Elena Melisa Predescu/ Amărăști/ Eseu
2.               Mia (Daria Cîrstea)/ Vlădești/ Pictură
3.               Norișor (Dimitrie Goran)/ Păușești-Măglași/ Pictură
4.               C.I.C. (Ionela Carmina Curteanu)/ Valea Mare/ Pictură
5.               Pongo (Teodora Daria Scarlat)/ Diculești/ Pictură
6.               Dusu (Andreea Nicoleta Udrea)/ Pesceana/ Icoană
7.               Dor (Daria Mărăcinescu)/ Pietrari/ Icoană
8.               12VII (Roxana Bran)/ Stroești/ Icoană
9.               BPN 2003 (Medeea Maria Petrica Maria Magdalena Butuc Andrei David Neacșu) / Galicea/ Video
10.            AMI2004 (Maria Izabela Albu)/ Stroești/ video

Sectiunea Poezie: două premii II + 4 premii III
I.              Premiul I nu se acordă
II.            Codruţa - Angela Stoica (Drăgășani) + Remy (Dimitrie Goran)/ Păușești-Măglași + Mărgăritar (Maria Bojin)/ Vlădeşti
III.           România - Adina Creț(Pietrari) + Armonia - Cosmina Anica (Pietrari) + DM88 - Denisa Doară Popa (Stroești) + G1E3M - Emanuel Grigoroiu (Stroești)


Secțiunea Proză scurtă/ Eseu: un premiu I + un premiu II + un premiu III
I.              Franklin - Ionuț Pruteanu/ Drăgăşani
II.            2122A - Elena Alexandra Urs Sîrboiu/ Amărăști
III.           Ştefi V - Ștefan Vlăsceanu/ Dănicei


Secțiunea Pictură/ Desen: 1 premiu I + 1 premiu II + 1 premiu III
I.              Suflet de copil (Mihnea Peștereanu)/ Costești
II.            Franklin (Ionuț Pruteanu)/ Drăgășani
III.           Eva (Eva Vilău)/ Vlădești


Secțiunea Icoană (sau „Pictură pe temă religioasă”, secţiune înfiinţată de Juriu, datorită numărului mare de lucrări de gen): un premiu I + un premiu II + un premiu III:
I.              Mina (Cosmina Anițescu)/ Horezu
II.            Cris (Cristina Marin)/ Horezu
III.           Nick (Vlăduț-Nicolae Muntean)/ Horezu

Secțiunea Creații video: două premii I + un premiu II + un premiu III
I.              BIGSMOKE (Rareş Căţea Răzvan Sandu)/ Vlădești + Lăcrămioare (Dimitrie Goran)/ Păușești-Măglași
II.            Bachus (Cătălin Lazăr)/ Drăgășani
III.           GOKU SSJ (Alin Constantin Stoican)/ Costești

Premii oferite de partenerii noştri:

Premii Cercul de la Râmnicu „România – Grădina Maicii Domnului”:
1.     Ex-equo: EDA (Mirabela Zamfir) - Drăgăşani + Codruţa (Angela Stoica) - Drăgășani / Proză
2.     Muguraş (Mădălina Crețu) –Pietrari / Proză
3.     BAI 2005 (Ioana Alisa Bîrsoianu) – Galicea/ Proză

Mențiuni: Floare de colţ (Anastasia Ciobanu) –Costeşti/ Proză
Iris (Miriam Ispășoiu - Drăgășani)/ Poezie
INAMORA (Diana Ștefan - Pietrari)/ Poezie

Premii „Cultul Eroilor” pentru proză:
-          Zbor (Dimitrie Goran)/ Păuşeşti Măglaşi
-          Armonia (Cosmina Anica)/ Pietrari
-          ELA (Mihaela Ileana)- Drăgăşani   

Premii Cenaclul „Petale”/ Poezie şi Proză:
Leu 13 (Elena Luiza Ursei - Galicea)      
Eda (Mirabela Zamfir - Drăgășani)
Franklin (Ionuț Pruteanu - Drăgășani)

Toți premianții identificați după pseudonim:
1.    Amărăşti: M8EOP (Elena Melisa Predescu), 2122A (Elena Alexandra Urs Sîrboiu), PME (Elena Melisa Predescu)
2.    Costeşti: Suflet de copil (Mihnea Peștereanu), Floare de colţ (Anastasia Ciobanu), GOKU SSJ (Alin Constantin Stoican)
3.    Dănicei: Ştefi V (Ștefan Vlăsceanu)
4.    Diculesti: Pongo (Teodora Daria Scarlat)
5.    Drăgăşani: Codruţa (Angela Stoica), Eda (Mirabela Zamfir), Iris (Miriam Isbășoiu),  Ela (Mihaela Ileana),  Franklin (Ionuț Pruteanu), Bachus (Cătălin Lazăr), Kay (Ionuț Pruteanu)
6.    Galicea: BAI 2005 (Ioana Alisa Bîrsoianu), Leu 13 (Elena Luiza Ursei), BPN 2003 (Medeea Maria Petrica & Maria Magdalena Butuc & Andrei David Neacșu),
7.    Horezu: Mina (Cosmina Anițescu), Cris (Cristina Marin), Nick (Vlăduț-Nicolae Muntean),
8.    Păuşeşti-Măglaşi: Zbor (Dimitrie Goran), Norişor (Dimitrie Goran), Mărgăritar (Maria Bojin), Remy (Dimitrie Goran), Lăcrămioare (Dimitrie Goran)
9.    Pesceana: Dusu (Andreea Nicoleta Udrea)
10. Pietrari: Armonia (Cosmina Anica), România (Adina Crețu), Dor (Daria Mărăcinescu), Muguraş (Mădălina Crețu), Inamora (Diana Ștefan)
11. Stroeşti: 12VII (Roxana Bran), DM 88 (Denisa Doară Popa), G1E3M (Emanuel Grigoroiu), AMI2004 (Maria Izabela Albu)
12. Valea Mare: CIC (Ionela Carmina Curteanu)
13. Vlădeşti: Eva (Eva Vilău), Mia (Daria Cîrstea), Bigsmoke (Rareş Căţea & Răzvan Sandu)

Primari vâlceni premiaţi de către Cercul de la Râmnicu „România – Grădina Maicii Domnului” (alfabetic):
1.    Dl. Constantin Drăghici, primar Amărăşti/ Vâlcea/ prezent la eveniment, premiază elevii localităţii şi din partea Administraţiei Locale Amărăşti
2.    Dl. Toma Marius Peştereanu, primar Costeşti/ Vâlcea/ reprezentat la eveniment
3.    Dl. Dumitru Pirneci, primar Dănicei/ Vâlcea
4.    Dl. Armand Costinel Cupăreanu, primar Diculeşti/ Vâlcea
5.    Dl. Cristian Nedelcu, primar Drăgăşani/ Vâlcea
6.    Dl. Ion Năfliu, primar Galicea Vâlcea/ prezent la eveniment
7.    Dl. Florin Alexandru Mărăcine, viceprimar Galicea/ Vâlcea
8.    Dl. Nicolae Sărdărescu, primar Horezu/ Vâlcea
9.    Dl. Alexandru Dediu, primar Păuşeşti-Măglaşi/ Vâlcea/ prezent la eveniment, a premiat elevii „săi” şi din partea Administraţiei Locale Păuşeşti-Măglaşi
10.  Dl. Ion Vasile, primar Pesceana/ Vâlcea/ reprezentat la eveniment de către dl. viceprimar Georgian Fulgescu
11.  Dl. Toma Ciolacu, primar Stroeşti/ Vâlcea/ prezent la eveniment, a premiat elevii „săi” şi din partea Administraţiei Locale Stroeşti
12.  Dl. Nicolae Moraru, primar Pietrari/ Vâlcea/ prezent la eveniment
13.  Dl. Constantin Briceag, primar Valea Mare/ Vâlcea/ reprezentat la eveniment de dl. viceprimar Ion Gabi Niţă
14.  Dl. Adrian Cosac, primar Vlădeşt/ Vâlcea

Bibliotecari premiaţi de către Cercul de la Râmnicu „România – Grădina Maicii Domnului” (alfabetic):
1.   Alexandra Bercea, bibliotecară - Amărăşti/ Vâlcea
2.   Silvia Marinescu, bibliotecară – Costeşti/ Vâlcea
3.   Ioana Stoica, bibliotecară - Dănicei/ Vâlcea
4.   Daniela Bădică, bibliotecară - Diculesti/ Vâlcea
5.   Cristina Prunel-Bărbulescu – Drăgăşani, Vâlcea
6.   Maria Tiţu, bibliotecară – Galicea/ Vâlcea
7.   Aniela Badea, bibliotecară -  Horezu/ Vâlcea
8.   Ioana Goran, bibliotecară - Păuşeşti-Măglaşi/ Vâlcea
9.   Paul Diaconu, bibliotecar - Pesceana/ Vâlcea
10.Crina Popescu, bibliotecară - Pietrari/ Vâlcea
11. Liuba Ghebaur-Săraru, bibliotecară - Stroeşti/ Vâlcea
12. Viorica Stroe, bibliotecară - Valea Mare/ Vâlcea
13. Maria Ciobotea, bibliotecară – Vlădeşti/ Vâlcea



Juriul concursului:

  1. Sectiunea “Poezie” a fost jurizata de dl. Felix Sima şi de subsemnatul, Valentin Smedescu
  1. Sectiunea “Desen/pictura” – dna. Violeta Scrociob, dl.Dumitru Zamfira
  1. Secţiunea "Pictură pe temă religioasă" (Icoană)  – dna. Violeta Scrociob, dl.Dumitru Zamfira
  1. Sectiunea “Proza scurta” – dl. Mihai Sporis, dl. Marian Patrascu
  1. Sectiunea “Creatii video”- dl. Valentin Schiopu si subsemnatul, Valentin Smedescu

Preşedintele Juriului: dl. Mihai Sporiş.

Mulţumesc frumos tuturor celor care au fost alături de noi!
La Mulți Ani, ”Trăiască Nația! Sus cu dânsa!

Valentin Smedescu
PS: Unde se întrerupe înregistrarea video, tocmai spuneam - legat de responsabilitatea socială a societăţilor comerciale care desfăşoară activităţi economice în comunităţi - că apreciez în mod deosebit firma vâlceană Boromir Ind., şi de această dată sponsor al proiectului nostru.
Companiile care „întorc”, „redau” către societate, sub diferite forme de finanţare sau sponsorizare, o parte din profitul propriu (în scop de instrucţie publică sau sprijinirea culturii ori a sănătăţii), sunt o obişnuinţă în culturile societăţilor dezvoltate spre care tindem (am dat exemplul constatat de mine personal în SUA - pentru cine are vreme de citit, povestesc despre el la finalul postării de la adresa https://americabibliotecaruluinecenusiu.blogspot.ro/…/ziua-… )

joi, 4 ianuarie 2018

Premianții Concursului „Vâlcea – colţ de rai” Ediţia a VI-a (2017) identificați după pseudonim, FĂRĂ ierarhizări


Luni, 15 ianuarie 2018 - de Ziua Culturii Naţionale - cu începere de la ora 10.00, la Biblioteca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea:

Festivitatea de premiere, cu „deconspirarea” locurilor I, II, III şi a menţiunilor, precum şi a distincţiilor decernate de partenerii noştri – Societatea Culturală „Anton Pann”, Cercul de la Râmnic „România – Grădina Maicii Domnului”, Cenaclul „Petale”, Filiala Vâlcea „Cultul Eroilor”.
Şi în acest an, sponsor al proiectului nostru va fi Boromir Ind.
În cadrul celor cinci secţiuni ale concursului, din partea Bibliotecii Judeţene Vâlcea vom decerna 5 Premii I, 7 Premii II, 8 Premii III şi 10 Mentiuni.
In total, sunt 38 de premianți, pentru că o parte dintre distincţii vor fi oferite de către Cercul de la Râmnic „România - Grădina Maicii Domnului” (lider: Mihai Sporiș), Cenaclul „Petale” (Dumitru Zamfira), Cultul Eroilor (Eugen Petrescu).
Obiectivele proiectului sunt 1. atragerea către biblioteca publică locală a unui număr cât mai mare de copii talentaţi; 2. punerea în valoare - promovarea şi premierea în cadru festiv la Biblioteca Judeţeană "Antim Ivireanul" Vâlcea - a aptitudinilor creativ-literar-artistice ale acestora - înnăscute, dobândite în timpul instrucţiei şcolare sau manifestate ca "pasiune" de moment.
Concursul este organizat şi se desfăşoară pe teritoriul judeţului Vâlcea, în bibliotecile publice locale (Municipală Drăgăşani, orăşenesti şi comunale + Biblioteca Judeţeana „Antim Ivireanul”), cu utilizarea echipamentelor şi tehnologiilor primite donaţie prin Programul „Biblionet – lumea în biblioteca mea”.
Concursul este parte a proiectelor conexe şi ulterioare Biblionet, prin care asigurăm sustenabilitatea acestui program şi contribuim la crearea „dependenţei” comunităţilor vâlcene de biblioteca publică locală/ judeţeană.
Temele lucrărilor publicate şi jurizate în online sunt la libera alegere a elevilor pun în evidenţă date şi fapte istorice, monumente, trăsături nobile ale spiritului oamenilor, frumuseţea reliefului (florei, faunei), a tradiţiilor şi valorilor cultural-spirituale locale.
Elevii premianţi pentru ediţia din anul 2017 - identificaţi după pseudonim - în ordinea alfabetică a bibliotecilor publice participante, sunt:
1. Amărăşti: M8EOP (Elena Melisa Predescu), 2122A (Elena Alexandra Urs Sîrboiu), PME (Elena Melisa Predescu): coordonator, bibliotecara Alexandra Bercea
2. Costeşti: Suflet de copil (Mihnea Peștereanu), Floare de colţ (Anastasia Ciobanu), GOKU SSJ (Alin Constantin Stoican): coordonator, bibliotecara Silvia Marinescu
3. Dănicei: Ştefi V (Ştefan Vlăsceanu): coordonator, bibliotecara Ioana Stoica
4. Diculesti: Pongo (Teodora Daria Scarlat): coordonator, bibliotecara Daniela Bădică
5. Drăgăşani: Codruţa (Angela Stoica), Eda (Mirabela Zamfir), Iris (Miriam Ispășoiu), Ela (Mihaela Ileana), Franklin (Ionuț Pruteanu), Bachus (Cătălin Lazăr), Kay (Ionuț Pruteanu): coordonator, bibliotecara Cristina Prunel-Bărbulescu
6. Galicea: BAI 2005 (Ioana Alisa Bîrsoianu), Leu 13 (Elena Luiza Ursei), BPN 2003: (Medeea Maria Petrica & Maria Magdalena Butuc & Andrei David Neacșu): coordonator, bibliotecara Maria Tiţu
7. Horezu: Mina (Cosmina Anițescu), Cris (Cristina Marin), Nick (Vlăduț-Nicolae Muntean): coordonator, bibliotecara Anile Badea
8. Păuşeşti-Măglaşi: Zbor (Dimitrie Goran), Norişor (Dimitrie Goran), Mărgăritar (Maria Bojin), Remy (Dimitrie Goran), Lăcrămioare (Dimitrie Goran): coordonator, bibliotecara Ioana Goran
9. Pesceana: Dusu (Andreea Nicoleta Udrea): coordonator, bibliotecar Paul Diaconu
10. Pietrari: Armonia (Cosmina Anica), România (Adina Crețu), Dor (Daria Mărăcinescu), Muguraş (Mădălina Crețu), Inamora (Diana Ștefan): coordonator, bibliotecara Crina Popescu
11. Stroeşti: 12VII (Roxana Bran), DM 88 (Denisa Doară Popa), G1E3M (Emanuel Grigoroiu), AMI2004 (Maria Izabela Albu): coordonator, bibliotecara Liuba Ghebaur Săraru
12. Valea Mare: CIC (Ionela Carmina Curteanu): coordonator, bibliotecara Viorica Stroe
13. Vlădeşti: Eva (Eva Vilău), Mia (Daria Cîrstea), Bigsmoke (Rareş Căţea & Răzvan Sandu): coordonator, bibliotecara Maria Ciobotea

Regulamentul Concursului, cu secţiunile pentru care se vor decerna premiile, se găseşte la http://bibliotecivalcene.blogspot.ro/p/regulamentconcurs-va…
Juriu:
1. Sectiunea “Poezie” a fost jurizata de dl. Felix Sima şi de subsemnatul, Valentin Smedescu
2. Sectiunea “Desen/pictură” – dna. Violeta Scrociob, dl.Dumitru Zamfira
3. Secţiunea "Pictură pe temă religioasă" (Icoană) – dna. Violeta Scrociob, dl. Dumitru Zamfira
4. Sectiunea “Proza scurta/ Eseu” – dl. Mihai Sporis, dl. Marian Patrascu
5. Sectiunea “Creatii video”- dl. Valentin Schiopu-Mateiu şi subsemnatul, Valentin Smedescu
Preşedintele Juriului este dl. Mihai Sporiş.
În foto: lucrare prezentată în concurs de către o elevă din Pietrari, în ediţia din 2013, când jurizarea nu se realiza în baza pseudonimelor participanţilor.

miercuri, 3 ianuarie 2018

Drăgășani: A venit Moș Crăciun!

 Moș Crăciun a poposit la Biblioteca Municipală Drăgășani, unde a fost așteptat  cu emoție de preșcolarii de la Grupa mare DD de la Grădinița cu Program Prelungit Nr.1. Copiii i-au pregătit moșului un program deosebit cu poezii, colinde, cântece în limba engleză, dansuri populare și moderne iar la finalul serbării au primit cu bucurie darurile oferite de acesta.
Bibliotecar,
Cristina Prunel-Bărbulescu